0-3 Aylık Bebeklerin Gelişimleri Nasıl Olmalıdır?

17 Nisan 2023

0-3 Aylık Bebeklerin Gelişimleri Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin gelişimi anne karnından itibaren başlayan bir süreçtir. Bu süreç içerisinde Bebeklerin farklı gelişim dönemlerini görmekteyiz. 

Gelişim Nedir? 

Bir organizmanın döllenmeden itibaren bilişsel,  fiziksel,  sosyal ve duyusal açıdan sürekli olarak ilerleme olarak oluşan değişimlerdir. Gelişimin farklı alanları vardır. Bunlar: Büyüme, olgunlaşma,  öğrenme ve hazır bulunma 

Gelişmeyi etkileyen faktörler de vardır. Bu faktörlerin yanı sıra yine gelişmenin önemli bir olayı da kritik dönemdir. Her yaşın bir kritik dönemi olmakla birlikte bireysel farklılıklar da göz önüne alınarak gelişim takip edilmelidir. Bu durumda döllenme ile başlayan gelişimin evreleri bebeklikten itibaren başlar. 0-3 aylık bebeklerin gelişimleri şu şekildedir: 

Bebekler daha bir aylıkken anne veya biri konuştuğunda yüzünü o yöne çevirir ve oraya odaklanır. Yatağa yatırınca bazen yüzünü yana doğru çevirebilir. Ayrıca ışık gözlerine çarpınca da ışığa doğru bakarlar. Ayrıca 0-3 aylık bebeklerin gelişimleri sırasında şu da vardır ki; anne kucağını isterler. Bu durum bebeklerin kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Yine bu yaştaki bebeklerin gelişimi olarak parmağıyla yüzüne dokununca refleks olarak tekrardan o tarafa bakarlar. Bebeklerin farklı gelişimlerinin olmasının yanı sıra hemen her bebeğin gelişim düzeyleri neredeyse aynıdır. 

Bebeklerin Gelişimleri Nasıldır?

Bebekler iki aylık olunca daha çok bir nesneye odaklanma durumu ortaya çıkar. Bu aylık  bebekler daha çok sağa sola izlenim gösterebilirler, nesnenin yukarı aşağı doğru olmasında o kadar çok dikkat veremezler. Yine bununla beraber 0-3 aylık bebeklerin gelişimleri sırasında ilk iki ay bu nesne takibi ve hafifçe başını kaldırma gibi durumlar gösterse de üçüncü aylıkken artık sizle gülümsemeye başlar.

Üç aylık bebek artık kendini tanımaya çalışır ve genellikle kol ve bacak hareketleri daha da artar. Yüzükoyun yatırınca da bebekler artık başlarını yukarıda yaklaşık bir dakikalık bir sürede o şekilde tutup çevreyi izleyebilir. Yine bu yaşta bebekler bazı sesler çıkarır. Bu ses daha çok " agu" sesleridir. 

Gelişimine baktığımızda hemen her bebeğin gelişim düzeyleri aynıdır. Bununla birlikte bebeklerin ilk üç ay içindeki gelişim ve değişimleri bu şekildedir.

Bebeğinizin gelişimi için ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünler için Mamajoo'ya göz atın.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.