Anne Sütü Nasıl Saklanır?

15 Kasım 2022

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Bebekler için anne sütünün önemi tartışmasız bir gerçektir. Anne sütü, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini büyük ölçüde destekler. Anne sütü bileşenlerinde, bebeğin sağlıklı büyümesi açısından gereken tüm besin değerleri mevcuttur. Bu sebeple uzun süreli bir emzirme döneminin olması hem anne hem de bebek için oldukça faydalıdır. Bebeğin gelişimine destek vermenin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmede ve hastalıklara karşı korumada anne sütü önemli rol oynar. Bu nedenle anne sütünü saklayabilmek ve istenilen vakitte bebeği doyurmak, anneler için önemli bir husustur. Peki annelerimiz bu konuda ne yapmalı?

Emziren anneler, bebek sütü saklama yöntemlerini doğru kullanıp sütün kalitesini koruyarak bebeklerinin doymasını sağlarlar. Özellikle çalışan anneler bu konuda esneklik sunan teknikleri uygulamayı tercih eder. Öte yandan anneler, anne sütünü dondurma, depolama ve çözdürme yöntemleri konusunda kafa karıştırıcı birçok bilgi ile karşı karşıya kalabilir. Bu kafa karışıklığını gidermek için içeriklerimizi inceleyip, sorularınıza yanıt arayabilirsiniz.

Anne sütünü saklama koşullarında en önemli husus sütün saklandığı zaman ve saklanılan ortamıdır. Sağılan anne sütü; oda sıcaklığında, buzdolabında ve derin dondurucuda saklanabilir. Fakat bulundukları ortamlar anne sütünün tüketim tarihinde belirleyicidir. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Anne Sütü Saklama Talimatı kitapçığına göre anne sütü; oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda 3 ay boyunca saklanabilmektedir. Bunu yapmadan önce ise, sütü sağdınız tarihi ve saati kapların üzerine yazmayı kesinlikle unutmamalısınız.

Pompayla sağılan sütü nasıl ısıtabiliriz?

Pompa ile sağılan sütü derin dondurucuda ya da buzdolabında saklayıp sonrasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Buz tutan anne sütünü derin dondurucudan çıkarıp buzdolabında çözülmesini bekleyebilirsiniz. Zaman konusunda daha hızlı olmak istiyorsanız ise “Benmari Usulü” ile sütünüzü ısıtabilirsiniz. Bunun dışında biberon ısıtıcıları ile de pratik bir şekilde ısıtma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.