Bebekler En Erken Kaç Aylıkken Diş Çıkarır?

25 Nisan 2022

Bebekler En Erken Kaç Aylıkken Diş Çıkarır?

Bebeklerde diş çıkarma, genellikle zorlu geçebilen ve ebeveynler tarafından heyecanla beklenen durumlardan biridir. Birincil dişler yani en bilinen adıyla süt dişleri, bebeklerde çene yapısı içinde bulunur. Genellikle 6.ay ile 1.yaş arasında çıkmaya başlar. Birçok çocukta 20 adettir. Süt dişlerinin çıkması 3 yaşına kadar tamamlanır ve çocuğunuz 6 -7 yaşına gelene kadar süt dişleri kalır.

Bazı durumlarda bebeklerin dişleri daha erken ya da geç çıkmaya başlayabilir. Bebekler en erken kaç aylıkken dış çıkarır? Bu zorlu dönemi en rahat nasıl geçirebilirim? Diyorsanız, bu yazımız tam size göre!

 

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklerin dünyaya gelişinden 3 ay sonra ağızla keşfetme dönemi başlar. Bu aydan itibaren bebeğinizin ellerini sık sık ağzına soktuğunu, tutabildiği nesneleri ağzına götürme eğilimi gösterdiğini ve tükürük salgısının arttığını görebilirsiniz.

Bu durum yaşanmaya başladığında ebeveynler, bebeklerinin dişlerinin daha erken çıkacağından endişelenebilir. Ancak genellikle dişler 6.ayda çıkmaya başlar. 6.aydan itibaren, her 6 ayda ortalama 4 diş çıkararak bebeğiniz diş çıkarma dönemini 3 yaşında tamamlar. 

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Diş çıkarma dönemi bebekten bebeğe değişirken, diş çıkarma belirtileri de aynı şekilde farklı olabilir. Diş çıkarma döneminin en belirgin özelliği bebeklerde damakların kaşınması ve huysuzluktur. Bu dönemde onu rahatlatmak için Mamajoo yumuşak diş kaşıyıcı seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri: uykusuzluk, kilo alımının yavaş olması ya da kilo kaybı, tükürükte artış, kabızlık ya da ishal, ateş, kulaklarda ağrı ya da kaşınma, iştahsızlık ve ağız çevresi döküntüleri görülebilir. Bu belirtiler başka nedenlerle de görülebileceği için, endişelenmeniz durumunda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Bebeklerin Diş Çıkarma Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş çıkarma, bebeklerin gelişimindeki olağan durumlardan biri olup, genellikle yukarıda listelediğimiz belirtilerin görülmesi son derece normaldir. Ancak her ne kadar normal olsa da bu dönemde bebeğin acı çekiyor olması anneleri son derece üzer. Bebeğinizin bu dönemi rahat geçirebilmesi için diş kaşıyıcılardan yararlanabilir, hekimler tarafından reçete edilecek ve diş etlerine uygulanabilecek ağrı ve kaşıntıyı hafifletici ürünleri kullanabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.