Bebeklerde Diş Kaşıntısı Nasıl Anlaşılır?

05 Haziran 2023

Bebeklerde Diş Kaşıntısı Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz büyürken birçok farklı gelişim sürecinden geçer. Bebeğinizin gelişim sürecinde önemli yer tutan dönemlerden biri, diş çıkarmaya başladığı zamanlardır. Bebekler bu dönemde anne ve babalara diş çıkardığının sinyallerini veren bazı davranışlar sergiler. Bu yazımızda bu sinyallerin neler olabileceği konusundaki görüşlerimizi paylaşacağız.

 

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarmaya Başlar?

Bebekler ilk dişlerini ortalama 4 ila 7 ay arasında çıkarmaya başlar. Fakat bebeğiniz bu ay aralıklarında diş çıkarmaya başlamadıysa endişelenmeyin. Çünkü her bebek birbirinden farklıdır ve diş çıkarma zamanlaması tüm bebeklerde farklılık gösterebilir. Bebekler genellikle ilk olarak üst veya alt ön dişlerini çıkartırlar. Sonrasında ise azı dişleri ve ardından köpek dişleri çıkmaya başlar. Bu dönemlerde bebeğinizin diş etleri kaşıntı, ağrı, sızı gibi belirtilerle bebeğinizde rahatsızlık duygusuna neden olabilir.

 

Bebeklerde Diş Kaşıntısı Nasıl Anlaşılır?

Diş çıkaran bebeğiniz diş kaşıntısıyla ve onun beraberinde getirdiği sızı ve ağrıyla karşılaşır. Ve bu dönemde normalden farklı bazı davranışlar sergileyebilir. Bebeğinizin diş kaşıntısı yaşadığını gösteren en belirgin özellikler arasında tükürük ve salya akıntısı, ellerini, parmaklarını ve eline geçirdiği cisimleri ağzına götürme isteği sayılabilir.

 

Bebeklerde Diş Kaşıntısı Nasıl Giderilir?

Bebeğinizin diş kaşıntısı yaşadığını fark ettiğinizde ona emmesi ve dişlerini kaşıması için hafif dondurulmuş meyve ve sebzeler verebilir veya parmaklarınızla diş etlerine hafif baskılar uygulayarak masaj yapabilirsiniz. Bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri ise bebeğinizin diş kaşıntısını gidermesine yardımcı olacak farklı renk ve şekillerdeki diş kaşıyıcılardır. Diş kaşıyıcıları bebeğinizin diş etlerindeki kaşıntı ve rahatsızlık hissini gidermeye yardımcı olur. Bebeğiniz için satın alacağınız diş kaşıyıcıların onun sağlığına zarar vermeyecek hammaddelerden üretilmiş olması son derece önemlidir. Mamajoo diş kaşıyıcıları BPA ve fitalat içermeyen kaliteli maddelerden üretilmektedir.

Siz de mamajoo diş kaşıyıcılarından satın alarak bebeğinizin diş çıkarma sürecinde ona ihtiyaç duyduğu desteği sağlayabilirsiniz, hemen tıklayın!

Diş çıkarma döneminde bebeğinizde normalde olduğundan daha fazla huysuzluk ve huzursuzluk ağlama hali gözlemleyebilirsiniz. Yine bebeğinizde gözlemleyebileceğiniz durumlardan biri bebeğinizdeki iştah değişikliği olabilir. Bebeğiniz diş kaşıntısı ve ağrısı sebebiyle her zaman olduğundan daha az yemek yiyebilir. Fafif ateş de bebeğinizde gözlemleyebileceğiniz değişikliklerdendir. Diş çıkarma bebeğinizde hafif ateş belirtisi gösterebilir. Fakat ateş 38,5 derecenin üstüne çıkarsa doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.