Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer? Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

29 Eylül 2023

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde gaz sancısının geçmesi için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilki bebeğin karnına dairesel hareketle hafif bir şekilde masaj yapmaktır. Dikkatli bir şekilde yapılan karın masajı bebeğin gaz sancısı için yeterli olmayabilir. Bu durumda bebeğinizi bacaklarınızın üzerine yatırın. Ardından bebeğinizin bacaklarını bisiklet sürüyormuş gibi hareket ettirin. Bu yöntem bebeğinizin gazının çıkmasını sağlayacaktır. Bebek gaz sancısı için üretilen çantalar ve gaz giderici ürünler vardır. Bu ürünleri dikkatli bir şekilde kullanarak da bebeğinizin gaz sancısını hafifletebilirsiniz. Bebekler de görülen bu gaz sancısı kolik olarak da adlandırılabilir. Kolik bebek gazı hiçbir neden yokken bir hafta, üç gün, günde an az 3 saat süren gaz problemidir. Kolik oluşmaması için bebeği emzirirken duruş pozisyonu, annenin beslenmesinin bebek gazına neden olmayan ürünleri kapsaması önemlidir.

Bebeklerde Gaz Sancısına Neden Olan Besinler Nelerdir?

Bebeklerde gaz sancısı anne sütünden bebeğe ulaşan içeriklerden kaynaklanır. Emziren annelerin soğan, sarımsak, lahana, brokoli ve karnabahar gibi besinleri tüketmesi bebekte gaz sancısına neden olur. Emziren anneler bu besinleri aşırı derecede tüketilmemelidir. Bebeklerde gaz sancısına neden olan diğer besinler ise süt ve süt ürünleridir. Emziren annenin tükettiği süt ve süt ürünlerinin içerdiği laktoz, anne sütü ile bebeğe ulaşır. Bu da bebekte nadir görünen laktoz intoleransına neden olur. Emziren annelerin tükettiği kafeinli ürünler, baharatlar ve acılı yiyecekler, alkol ve nikotin kullanımı da bebeklerde gaz sancısına neden olur.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde gaz sancısının belirtileri arasında karın şişliği ve sertliği, huzursuzluk, ağlama, iştah kaybı yer alır. Gaz sancısı yaşayan bebekler gaz çıkarmak için kendilerini zorlayan hareketler de yapabilirler. Bebekler gaz çıkarmak için bacaklarını kendilerine doğru çekerek gaz çıkarmaya çalışabilir. Bununla birlikte gaz sancısı, bebeklerde uykusuzluğa neden olabilir. Ayrıca gaz sancısı ishal veya kabız gibi problemlere neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizin karın şişliğini, davranışlarını takip ederek gaz sancısını anlayabilirsiniz.

Bebek Gaz Masajı Nasıl Yapılır?

Bebeğin gaz masajından önce tırnaklarınızın kesik olduğundan emin olmalısınız. Tırnaklarınız masaj sırasında bebeğinizi incitebilir. Bebeğin karnına parmak uçlarına bebek yapı sürerek masaj yapabilirsiniz. Bebeğinizin karnına nazikçe saat yönünde daireler çizebilirsiniz. Aşağı yukarı, yukarı aşağı şeklinde de masaja devam edebilirsiniz. Yaklaşık 5-10 dakika süren masaj sonunda bebeğiniz rahatlayacaktır. Aksi halde fazla baskı yapmadan bisiklet sürüşü hareketi de yaptırabilirsiniz. Bebeklerde gaz sancısı sorununa böylelikle çözüm bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.