Hangi Besinler Anne Sütünü Azaltır?

16 Mayıs 2023

Hangi Besinler Anne Sütünü Azaltır?

Yeni doğan gelişiminde beslenme çok önemlidir. Bu durum hem anne için hem de bebek için geçerli olup annenin mutlaka doğru ve düzenli bir şekilde beslenmesi bebeğin beslenmesine de etki edecektir. Uzmanlar ilk 6 ay anne sütünün bebeğin gelişimi açısından önemli olduğunu belirtmektedir. Burada özellikle anne sütünün artması açısından beslenme düzeyinin değerli olduğundan söz ederken bazı besinler de anne sütünün azalmasını sağlamaktadır.

Tüm bunlara bağlı olarak bu yazımızda anne sütünü azaltan besinler nerlerdir ele aldık. Listemizde yer alan besinler bebeğinizin gelişimi için önemli olan sütünüzün azalmasına ve bir süre sonra sütten kesilmenize neden olabilir. Bu besinler yerine farklı besinlere yönelmeniz daha doğru olacaktır.

- Nane

Genelde mentollü bir ferahlı veren nane anne sütünü azaltıcı bileşenler içermektedir. Nane anne sütünü azaltabileceği gibi aynı zamanda içerdiği mentol anne sütünün içeriğinin de değişmesinden dolayı bu dönemde tüketilmesi önerilmemektedir.

- Maydanoz

Anne sütünün azalmasını sağlayan bir diğer besin ise maydanozdur.  Anne sütünün artması için gerekli olan temel ögelerden birisi de bol su tüketimidir. Maydanoz tüketimi ise vücutta su atıcı etkiye sahip olduğundan dolayı tüketilmemesi gerekir.

- Adaçayı

Anne sütünün azaltan bir diğer besin de adaçayıdır. Genelde stres halinde olan annelerin tüketmesi için önerilen bu besin de anne sütünü azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bebeğin gelişimine katkı sunan anne sütünün azalmaması için adaçayı tüketilmemesi gerekir.

- Sirke ve Limon

Sirke ve limon içerisinde asitli bileşenler bulunduğu için süte ekşimsi bir tat sağlayacaktır. Bu da anne sütünü içen bebeğin bir süre sonra sütten kesilmesine neden olacağından dolayı sirke ve limonun anne sütünü azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

- Nişasta

İçerisinde nişasta bulunan patates, kuzu kulağı gibi besinlerin de anne sütünü azaltıcı etkileri bulunmaktadır.

- Şalgam

Yüksek antioksidan içeren şalgamın da anne sütünü azaltıcı etkisi bulunmaktadır. İçerisinde yer alan asitten dolayı yine sütün tadının değişmesine neden olur. Bu da bebeğin sütten soğumasına neden olacağı için anne sütünün artması için şalgam bu dönemde tüketilmemelidir.

- Baharatlar

Diğer besinlerde olduğu gibi baharatların da anne sütünün tadını değiştiren bir etkisi bulunur. Buna bağlı olarak emziren annelerin baharat tüketimine dikkat etmesi gerekir.

- Aşırı Tuzlu ve Salamura Besinler

Baharatlarda olduğu gibi aşırı tuzlu ve salamura besinlerinde anne sütünü azaltıcı etkisi vardır. Tuzun her açıdan zararı bulunsa da anne sütünü azaltıcı etkisinin nedeni içerisinde yer alan aşırı asit miktarıdır. Bundan dolayı yenilen yiyeceklerin aşırı tuzlu olmamasına dikkat edilmelidir.

- Mısır

Anne sütünün artması için tüketilmemesi gereken bir diğer besin de mısırdır. Mısır içerisinde yer alan nişasta anne sütünü azaltıcı etkiye sahiptir. Sağlıklı bir yenidoğan için mısır tüketimine de dikkat edilmelidir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.