Anne Sütü Az İse Ne Yapmak Gerekir?

16 Mayıs 2023

Anne Sütü Az İse Ne Yapmak Gerekir?

Bazen anne sütünün azaldığı durumlar olabilir, bu gibi durumlar üstüne gidilmesi gereken ve önemsenmesi gereken bir durumdur. Çünkü anne sütü bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir. Özellikle kemik ve akıl sağlığı gelişiminde anne sütünün önemi uzmanlar tarafından kanıtlamıştır.

Anne Sütü Teşvik ve Uygulama Politikası (Sağlık Bakanlığı) ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tarafından verilen önerilere göre sağlıklı bir şekilde doğan her bebeğin doğum sonrası ilk yarım saat içerisinde emzirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra ilk 6 aylık süre boyunca anne sütünün önemi fazladır. 6 aylık süreç sonrası anne sütünün yanı sıra tamamlayıcı ek gıdalara başlanabilir. Anne sütü çocuğun 2 yaşına gelmesi sonrası kesilebilir.

 

Anne Sütünün Yetersiz Olmasının Nedenleri?

Anne sütünün yetersiz olduğu durumlar olabilir bu genelde annenin beslenmesinden annenin uyku düzenine varana kadar birçok nedenden kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra annenin, emzirme zamanda psikolojik olarak iyi hissetmesi çok önemlidir. Aynı zamanda annelerin hiçbir şekilde stressiz ve gergin olmaması gerekir.

Özellikle erken doğum yaşanması anne sütünün yetersiz kalmasına neden olabilir. Aynı zamanda annenin yeterli sıvı tüketmemesi, dengeli bir şekilde beslenmemesi de bunlar arasında yer alır. Aynı zamanda bebekle annenin tensel uyum sağlaması için mutlaka doğum sonrası emzirilmesi gerekir. Bebek ile anne arasındaki beslenme düzeyinin en iyi şekilde sağlanması için annenin asitli ve baharatlı gıdalar tüketmemesi de önemlidir.

 

Anne Sütünün Yetersiz Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Anne sütünün yetersiz olduğu durumlar anlaşılabilmektedir. Buna bağlı olarak bebekte bazı değişimler görülmeye başlayacaktır. Öncelikle bebeğinizin katı dışkılamasının sayısında azlık, koyu renkli olması da sütünüzün yetersiz olduğunu kanıtlamaktadır.

Eğer bebeğiniz günde beş defa dışkı yapıyor ve rengi hardal sarısı tonundaysa bebeğinize verdiğiniz süt yeterli demektir. Bunun yanı sıra anne sütü yeterli olursa bebek gün içinde 8-10 defa altını ıslatırken; sütün yetersiz kalmasında bu sayı daha azdır. Aynı zamanda idrar rengi de bebeğin sütünün yeterli yetersiz olduğunu göstermektedir. Koyu tonlarda idrar rengi varsa bebeğin sütü yetersizdir.

 

Anne Sütü Neden Az Gelir?

Anne sütünün yetersiz olmasının en önemli nedeni annenin beslenme düzeyi ve tükettiği besinlerdir. Bazı besinler asitli bileşenler içerdiğinden dolayı bebek sütten soğuyabilmektedir. Buna bağlı olarak bir süre sonra annenin sütünde azalmalar meydana gelmektedir. Bebeğin sütü tüketmesi ile annenin süt üretiminde bir paralellik olduğundan dolayı annenin yediği besinler çok önemlidir.

Bunun yanı sıra annenin uyku düzeni de çok önemlidir. Günlük düzenli bir şekilde uykusunu alan annelerin süt miktarı daha artar. Sütün azalmasının bir diğer nedeni stres, çeşitli hormonal rahatsızlıklar ve göğüs bölgesinde yaşanan değişimlerdir. Bu gibi durumlarda anne sütünde azalma meydana gelmektedir.

 

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.