Anne Sütü Nasıl Artar? Süt Arttıran Besinler Nelerdir?

29 Eylül 2023

Anne Sütü Nasıl Artar?

İlk kez doğum yapan ya da yeteri kadar süt üretemeyen annelerin aklındaki tek soru, Anne sütü nasıl artar? Bu soru tüm anneler için önemlidir. Doğum sonrasında ilk günlerde veya haftalarda süt miktarının arttırılması gerekebilir. Bunun için çeşitli öneriler vardır. Ancak ilk olarak annenin stres ve kaygı altında olmaması gerekir. Bununla birlikte düzenli ve sağlıklı beslenme ile süt artışı sağlanabilir. Ayrıca ek takviyelerle de anne sütü arttırılabilir.

Süt Arttıran Besinler Nelerdir?

Anne sütünü arttıran besinler arasında yeşil yapraklı sebzeler yer alır. Ispanak, ısırgan otu, dereotu, marul, semiz otu, roka, fesleğen ve maydanoz gibi sebzeler anne sütünü arttıran hormonların salgılanmasını destekler. Yulaf, susam, çörek otu tohumu ve tahin gibi gıdalar da süt arttırıcı etkilere sahiptir. Anne sütünü arttıran yiyecekler annenin stresini de azaltır. Bu nedenle anne ve bebek sağlığı için doğru beslenme çokça önemlidir. Anneler süt arttırmak için kuruyemiş ve kayısı gibi besinleri de tüketebilirler. Emzirme döneminde stresi azaltmak için rezene, ısırgan, zencefil, papatya gibi bitki çaylarını tüketebilirler. Bu çaylar aynı zamanda anne sütünü de arttırır. Ancak emzirme döneminde bitki çayı tüketmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Emziren Anneler Ne Yememeli?

Süt yapan yiyeceklerin yanı sıra emziren annelerin tüketmemesi gereken yiyecek ve içecekler de vardır. Bunlar arasında acılı baharatlar, çiğ balık ve pişmemiş ürünler, alkol ve nikotin tüketimi gibi vücut sağlığını da olumsuz etkileyen yiyecek ve içeceklerdir. Anneler kendi sağlıklarını koruyarak bebekleri için gereken süt yapan yiyecekler tüketmeli. Emziren anneler bu gıdaları tüketmeden önce süt kabı yardımıyla bebekleri için sütü dondurucuda saklayabilir ve ihtiyaç anında kullanabilir. Süt kapları çalışan anneler için de pratik bir çözümdür. Bebek bakıcısı anne sütünü gerekli koşullarda ısıtarak bebeği besleyebilir. Bu sayede de bebek beslenme rutini korunmuş olur. 

Anne Sütü Saklama Koşulları

Anne sütü uygun koşullar sağlandığında uzun süre kullanılabilir. Ancak saklama kabının steril olması son derece önemlidir. Süt saklama kabı kullanılmadan önce temizlenmeli ve iyi bir şekilde kurulanmalıdır. Anne sütü saklama koşulları arasında derin dondurucuda -18 santigrat derece veya daha düşük sıcaklıklarda saklanabilir. Süt saklama kabı sayesinde 6- 12 ay dondurucuda muhafaza edilebilir. Dondurucudan çıkarılan anne sütü mikrodalgada ısıtılmamalıdır. Anne sütünü ısıtmak için özel süt ısıtıcısı veya su kullanılabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.