Bebek Malzemeleri Nasıl Sterilize Edilir?

26 Mayıs 2022

Bebek Malzemeleri Nasıl Sterilize Edilir?

Çocukların ve bebeklerin temas ettiği her şey kuşkusuz çok temiz olmalı. Anneler, bebeklerinin doğumundan itibaren öncelikle onları en iyi şekilde beslemeyi düşünür. Bunun yanı sıra bebeklerine en temiz ortamı sunmak da son derece önemlidir.

Bebeklerin beslendiği biberonlar, kaşıklar, mama kapları ve emzikler ağızla direkt temas ettiği için düzenli olarak sterilize edilmelidir. Bu ürünlerin yanı sıra, bebeğinizin giydiği kıyafetlerden dokunduğu eşyalara kadar aklınıza gelebilecek her şeyin hijyeninden emin olmalısınız.

Bebek malzemeleri nasıl sterilize edilir? Bebek ürünleri temizlenirken deterjan kullanılır mı? Tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamında görebilirsiniz.

 

Bebek Eşyalarını Nasıl Temizlemelisiniz

 

Bebek Eşyalarını Nasıl Temizlemelisiniz?

Anneler için bebeklerinin sağlığı her şeyden önemlidir. Bebeklerin bağışıklık sistemi de tıpkı bedenleri gibi yeni gelişmeye ve güçlenmeye başladığı için, bebeklerin eşyalarının temizliği yetişkinlerinkinden farklı yapılmalıdır.

Onların kullandığı biberon, emzik gibi ürünlerin yanı sıra, kıyafetleri ve hatta evdeki halı, koltuk gibi eşyaların yeteri kadar temiz olmaması ya da bebeğinize uygun olmayan kimyasallarla temizlenmesi bebeğinizi ciddi şekilde etkileyebilir.

Ancak, temel sağlık ve temizlik kurallarının yanı sıra, aşırı dezenfeksiyon uygulamaları da bebekler için yararlı görülmemektedir. Bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişmesi için standart temizlik prosedürlerinin uygulanması yeterlidir. Mikrobun da, temizliğin de fazlası zarar diyebiliriz.

Mamajoo 5 İşlevli Kurutmalı Buhar Sterilizatörü & Mama Isıtıcısı

Emzik ve Biberon Temizliği

Emzik ve biberonlar satın alındığında kullanılmadan önce mutlaka kaynatılmalıdır. Daha sonraki kullanımlarda ise uygun bir deterjanla temizlenmeli ve sterilizasyon makinesi ya da yine kaynatma yoluyla dezenfekte edilmelidir.

Bebek Çamaşırlarının Temizliği

Bebeğinize yeni bir kıyafet satın aldığınızda, kullanmadan önce mutlaka yüksek ısıda yıkamanız önerilir. Çamaşır makinesinde bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken, mümkünse yetişkinlerin kıyafetleri ile bir arada yıkamamalı ve bebekler için uygun deterjanları tercih etmelisiniz.

Yıkama ve kurutma işleminden sonra ütülemeniz ise bakterilerin oluşumunun önüne geçmeniz için iyi bir tercih olur.

İlk kullanım öncesindeki yıkamadan sonra, kullanım sırasında da bebeğinizin kıyafetleri lekelendiğinde ya da kirlendiğinde yine aynı adımları gerçekleştirmeniz yeterlidir.

Mamajoo Kireç Temizleyici 150 gr

Bebek Oyuncaklarının Temizliği

Bebeklerin en çok vakit geçirdiği ve temas ettiği eşyaların başında oyuncakları yer alır. Elle temasın dışında bebekler bu oyuncakları ağızlarına da götürmeye meyillidir. Düzenli olarak temizlenmediğinde oyuncaklar mikrop yuvasına dönüşür.

Organik sabun ve deterjanlarla bebeğinizin oyuncaklarını düzenli olarak dezenfekte etmeniz önerilir.  

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.