Biberon Kullanımı Ne Zaman Bırakılmalı?

29 Nisan 2022

Biberon Kullanımı Ne Zaman Bırakılmalı?

Annelerin bebeklerinin yanında olamadığı ya da bebeğin memeden rahat beslenemediği durumlarda, biberon ile besleme en çok tercih edilen yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Bebeklik döneminin memeden sonra en önemli beslenme aracı olan biberonla bebek arasında bir bağ oluşur. Biberonlar bir süre sonra beslenme aracının yanı sıra oyun figürü ve oyun arkadaşı olarak görülebiliyor.

Ancak bir ihtiyaç olmasına rağmen biberonla besleme zamanla alışkanlığa dönüşebiliyor. Bu alışkanlığın önüne geçmek için biberon kullanımı ne zaman bırakılmalı? Biberon alışkanlığının önüne nasıl geçilir? Gibi soruların yanıtlarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

 Anne memesine en yakın biberon modelleri Mamajoo'da!

Bebeklerde Biberon Neden Kullanılır

 

Bebeklerde Biberon Neden Kullanılır?

Bebeklerin farklı dönemlerinde biberonla beslenmeye ihtiyaç hissedilir. Yeni doğan dönemi sırasında biberon kullanımının nedenlerin başında bebeklerin yeterli anne sütü alamaması ve anne memesini kavrayamaması yer alır. Bu iki nedenin yanı sıra prematüre bebekler, kuvözde olduğu için biberon kullanılmaktadır.

İleri aylarda ise annelerin çalışma hayatına geri dönmesi ile gün boyu bebeğinin yanında olmaması biberon kullanımının en yaygın nedenlerinden biridir.

Memede süt birikmesi ve bebeğin tüm sütü emmediği zamanlarda, anneler sütlerini sağmayı tercih eder. Sağılan süt de biberon ile bebeğe verilir.

Biberon Bırakma Zamanı

Biberon ne zaman bırakılmalı? Biberon bebeklerde alışkanlığa neden olduğundan, memeyi bırakmak gibi biberonu da bırakmak bazı bebekler için zorlu bir süreç olabilir. Bebeğinizin biberonu bırakması için, uzmanlar 1 yaş dönemini öneriyor.

Bebekler biberonu, bardağa geçiş yaparak daha rahat bir şekilde bırakabilir. Katı gıdaların sıvılaştırılarak biberon ile verilmesi, bebeğin biberon alışkanlığını kuvvetlendirir. Gündüz sadece süt, su ve meyve suyu vererek ve gece beslenmesini yavaş yavaş keserek biberonu bıraktırabilirsiniz.

 

 

Doğru Biberon Seçimi

Biberon seçerken öncelikle üretilen maddeye dikkat etmelisiniz. Isıya dayanıklı, cam veya PP biberon çeşitlerini tercih edebilirsiniz. PP biberonlar, kırılmadığı ve cama göre daha hafif olduğu için bebeğinizin tutması daha kolay olacaktır.

Bu noktada Mamajoo’nun Silver Biberon 250ml ürününü tercih edebilirsiniz. Kulplu Eğitici Bardak 270ml ile birlikte satışa sunulan bu ürün, bebeğinizi biberondan bardağa geçirirken rahat edebileceğiniz seçeneklerden biridir.

Seçeceğiniz biberonu ilk kullanım öncesinde kaynatmanız ve her kullanımdan sonra özel deterjanlarla temizlemeyi unutmamalısınız.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.