Gebelikte Stres

17 Mart 2022

Gebelikte Stres

Hamilelik sürecinde kadınların vücudunda ve hormonlarında birçok değişiklik meydana gelir. Bu durum anne adayının stres ve kaygı altında kalmasına sebebiyet verebilir. Bu son derece normal bir durumdur.

 

Öncelikle, unutmayın ki yüksek strese maruz kalmak bebeğinizin gelişimini negatif yönde etkileyebilir. Bu yüzden eğer şu an stres altındaysanız derin bir nefes alın ve size önerilerimizi okumaya devam edin. Eğer bebeğinize yetemeyeceğinizi düşünüyorsanız ve bundan korkuyorsanız bu konuda herhangi bir endişeniz olmasın. Biyolojik olarak bir bebeği besleyip, koruyacak ve sağlıkla dünyaya getirecek bütün donanım zaten anne adayının bedeninde mevcuttur. Eminiz ki, sizler bebeğiniz için elinizden gelen her şeyi yapacaksınız ve o ona en iyi şekilde bakacaksınız. Biz size sadece hamilelik döneminde biraz daha gevşemek için minik tavsiyelerde bulunacağız.

 

Gebelik Dönemini Rahat Geçirmek İçin Neler Yapılmalı?

 

 • Spor yapmak anne adayları için mutlaka önerdiğimiz bir yoldur. Doktorun önerisiyle yapılacak spor çok rahatlatıcıdır ve anne adayının hem fiziksel hem ruhsal sağlığını korumasına yardım eder. Eğer kendinizi gergin hissederseniz güzel bir müzik eşliğinde kendinizi çok zorlamadan yapacağınız bir spor sizi oldukça rahat hissettirecektir.

 

 • Hobiler insanın bütün sıkıntısını alan rahatlatıcı çalışmalardır. Özellikle hamilelikte dikkati dağıtmak ve sakin kalabilmek için çok yararlıdır.

 

 • Nefes alma ve gevşeme egzersizleri yaparak zaman geçirmek sizin ve bebeğiniz için oldukça sağlıklı olacaktır.

 

 • Müziğin stres üzerindeki olumlu etkisi bilinmektedir. Özellikle hamilelik gibi özel dönemlerde artan yoğun kaygı ve stresten uzaklaşmanın yolu, müzik dinlemektir. Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre bebeğiniz için de çok yararlıdır. Uzmanlar tarafından bu dönemde klasik müzik dinlemeniz önerilir.

 

 • Olumsuz her tür durum ve ortamdan kaçınmak şarttır. Mümkün olduğunca üzücü haberleri ve programları izlemekten uzak durmak gerekir. Olumlu duygu ve düşünceler odaklanmak en sağlıklısı olacaktır.

 

 • Anne adayları için açılan kurslara gitmek sizi mental olarak rahatlatacak ve bebeğinizin gelişine hazırlayacaktır.

 

 • Kaliteli bir uyku hamilelik döneminde sizin için oldukça önemlidir. Uyumakta zorlanıyorsanız yatmadan önce rahatlama hareketlerinden faydalanabilirsiniz veya masaj yaptırabilirsiniz.

 

 • Eşinizle, sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişimi her zaman açık tutun, Eşiniz, hamilelik gibi bir duyguyu yaşayamadığı için sizin ne hissettiğinizi ya da ne beklediğinizi anlamayacaktır dolayısıyla bunu ona sizin anlatmanız gerekir, neler hissettiğinizi, isteklerinizi, beklentilerinizi, korkularınızı, kaygılarınızı onunla açık açık konuşun. Hissettiğiniz stresi eşinizle paylaşarak bunu aşmanın yollarını beraber arayabilirsiniz. Beraber katılacağınız bebeklerle alakalı kurslar , çift olarak edinebileceğiniz yeni hobiler belki de minik bir tatil sizi stresten uzaklaştırmak için etkili yollar olacaktır.

 

Bunlar yapabileceklerinizin çok az bir kısmını içeriyor. Bebeğinize zarar vermeyecek ve doktorunuzun onay verdiği her şeyi sizi rahat hissettirdiği sürece yapabilirsiniz. Unutmayın, mutlu anneler mutlu çocuklar yetiştirir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.