Hamilelikte Gaz Sancısı Belirtileri ve Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

29 Eylül 2023

Hamilelikte Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte gaz sancısı, hamilelik sürecinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Gaz sancı belirtilerinden ilki karın bölgesinde gözlemlenebilen şişliktir. Gaz sıkışması nedeni ile oluşan bu şişlik, ağrılara da neden olabilir. Oluşan bu ağrılar kramp şeklinde de hissedilebilir. Hamilelik sürecinde yaşanan hormonal değişiklikler göğüs hassasiyetine neden olur. Bu göğüs hassasiyeti gaz sıkışması olarak düşünülebilir. Ancak gaz sancısı kabızlığa veya ishale neden olabilir. Bu gibi durumlarda doğal yöntemleri tercih ederek gazın dışarıya çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte gaz sancısı çokça rahatsız edici bir durumdur. Bu nedenle bol miktarda su ve lifli besinler tercih edilerek gaz sancısı oluşumu önlenebilir. Hamilelik sürecinde düzenli ve sağlıklı beslenme çokça önemlidir. Sağlıklı beslenmenin yanında porsiyonların küçültülmesi sindirimi sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Yavaş yemek yiyerek hava yutma riskini azaltır ve aynı zamanda gaz sancısının oluşumunu önler. Gaz sancısını geçirmek için bel kemeri ve sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Aynı zamanda karın bölgesine nazik ve dairesel hareketlerle masaj yaparak da gaz sıkışmasını geçirebilirsiniz. Yemek yedikten hemen sonra yatay pozisyona geçmemelisiniz. Bu durum gaz sıkışmasına neden olacaktır. Bu nedenle gaz oluşumunu engelleyen duruş pozisyonlarını dikkate alabilirsiniz.

Hamilelikte Gaz Sancısına Neden Olan Besinler Nelerdir?

Hamilelikte gaz sancısı oluşumunu önlemek için beslenme düzeninin değiştirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra bazı yiyeceklerin hamilelik sürecinde tüketilmemelidir. Brokoli, karnabahar, lahana, sarımsak ve bezelye gibi yiyecekler gaz sıkışmasına neden olur. Fındık, ceviz ve fıstık gibi kuruyemişler de hamilelik döneminde tüketilmemesi önerilir. Ayrıca acılı baharatlar, çok yağlı yiyecekler ve laktoz içeren ürünlerin tüketilmesi de hamilelikte gaz sancısı yaşanmasına neden olur.

hamilelikte neler yenmeli

Hamilelikte Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte gaz sancısı, karın bölgesine yapılan nazik bir masaj ile geçirilebilir. Aynı zamanda sıcak su torbası yardımıyla da gaz sancısı hafifletilebilir. Gaz sancısının geçirilebilmesi için vücudun rahatlaması oldukça önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak hareket edilebilir ve yoga gibi vücut rahatlığı sağlayan aktiviteler yapabilirsiniz. Gaz sıkışması oluştuğunda alınan ılık duş da gaz sıkışmasını olumlu yönde etkiler. Ancak şiddetli gaz sancılarında doktorunuza danışabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.