Kolostrum Nedir?

20 Ekim 2022

Kolostrum Nedir?

Kolostrum, hamilelik döneminde anne vücudu tarafından oluşturulmaya başlanan ve içerisinde bebek için önemli besin değerleri taşıyan ilk anne sütüdür. Halk arasında “ağız sütü” olarak da bilinir. Doğum sonrası salgılanan ilk süt olan kolostrum, yoğun, az ve koyu renklidir. Normal döngüde ki anne sütüne göre daha sarımsı bir renge sahiptir.

Anne sütü ilk aylarda bebeğin temel besin kaynağıdır. Uzmanlar tarafından anlatılan anne sütünün önemi saymakla bitmez. Bu kadar değerli bir besinin en zirvede fayda sağladığı dönem ise doğumun ilk 4-5 günlük olan sürecidir. Çünkü bu süreçte anne, kolostrum üretmeye devam eder. Kolostrum salgılanırken bebeğinizin bu sütün her bir damlasıyla beslenmesi önemlidir. Aynı zamanda kolostrum normal süte geçiş evresi olarak da bilinmektedir.

Salgılanan bu ilk süt, bebeklerin sağlıklı gelişimi açısından hayati öneme sahiptir. Krema kıvamına benzer bir yapısı bulunan kolostrum, enfeksiyonlara karşı da koruma özelliğine sahiptir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, bebeklerde ileriki dönemlerde karşılaşacak pek çok hastalığa karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalara göre bebeklerde solunum yolu, mide ve bağırsak hastalıklarına yakalanma riskini büyük oranda azaltmaktadır.

Kolostrum Neden Önemlidir

Kolostrum Neden Önemlidir?

Yenidoğan ve henüz mide formu tam oturmamış bebeklerin alması gereken önemli bir besindir. İlk günlerde beslenmesi zor olan bebeklerin ihtiyaç duydukları tüm besinler kolostrum tarafından giderilebilmektedir. Bunun dışında kolostrum, antikor ve immungloblin açısından da oldukça zengindir. Bu sayede bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir ve bakteri ile virüslere karşı savunmaya tam destek verir. Bebeklerin ilk dönemlerinde koruma sağlayan bu mucizevi besin, akciğer, boğaz ve bağırsakta bulunan mukoza zarının korunmasında da önem taşır. Ve ilerleyen zamanlarda alerjiye yakalanma riskini düşürür.

 

Kolostrumun Faydaları Nelerdir?

  • Vitamin, yağ, protein, karbonhidrat ve mineraller başta olmak üzere bebeğin gelişimini destekleyen zengin bir besin içeriğine sahiptir.
  • Bebeğin yeterince doymasını sağlar ve sindirim sistemini güçlendirir.
  • Yenidoğan sarılığı riskini azaltır ve bağışıklığı güçlendirir.
  • Doğal bir antibiyotik görevi gördüğü için bebeğinizin daha sağlıklı büyümesine neden olur.
  • Bebeğinizin üst solunum yollarını korur ve alerjik reaksiyon riskini azaltır.
  • En önemli özelliklerinden biri ise, bebeğin henüz gelişmemiş olan bağırsak florasını desteklemesidir. Bağırsak florası bebeklerde savunma sistemi için çok önemli görevler üstlenen bakteriler topluluğudur.
  • Kolostrum A, D, E, B12 ve zengin bir mineral kayağıdır.
  • Vücut sıcaklığının korunmasını sağlayan yağ ve şeker formundaki enerji kaynaklarını da içermektedir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.