Anne Sütü Alan Bebeğe Ne Kadar Mama Verilmeli?

06 Haziran 2022

Anne Sütü Alan Bebeğe Ne Kadar Mama Verilmeli?

Bebeğinizin hem bedeni hem de ruh sağlığı için en uyumlu besin, özellikle ilk 6 ay için anne sütüdür. Her annenin sütü, kendi bebeği için adeta bir yaşam kaynağı olur. Bebeğinizi yeteri kadar emzirebiliyorsanız, ilk 6 ay içerisinde bebeğinizin mamaya ihtiyacı olmayacaktır.

Doğumdan itibaren, mümkünse ilk yarım saat içerisinde ilk emzirmeyi gerçekleştirebilmek ve sık emzirme anne sütünü arttırdığı için bebeğiniz bu şekilde rahatlıkla beslenebilir.

Sütün yeterli gelmediği dönemlerde ya da 6. Ayın sonunda anne sütü alan bebeğe ne kadar mama verilmeli? Mama miktarı kademeli olarak nasıl arttırılır? Anne sütünün yerine mama verilebilir mi? Hem anne sütü hem mama nasıl verilmeli? Annelerin kafasını kurcalayan tüm soruları hep birlikte yanıtlayalım…

 

Mamaya Geçen Bebeğe Süt Verilir Mi

 

Mama Destekli Emzirme

Pek çok annenin tercih ettiği ya da uygulamak durumunda kaldığı beslenme stillerinden biri mama destekli emzirme. Hem emzirip hem mama vermek, öncelikle anneleri, bebekleri daha fazla gıda aldığı için psikolojik olarak rahatlatan bir durum.

Bu rahatlık hissinin yanı sıra, 6 aydan sonra bebeklerin farklı gıdalara olan ihtiyacı başladığı için kademeli olarak tercih ediliyor.

6 aydan önce, kendinizi rahatlatmayı bir kenara bırakarak, doktorunuza bebeğiniz için sütün yeterli olup olmadığını danışabilirsiniz. Eğer anne sütünün yetmediğini düşünüyorsanız ya da bebeğiniz memenizi emmiyorsa, Mamajoo markasının göğüs pompası seçeneklerine göz atabilirsiniz. Düzenli sağma işleminin sütün arttırılması üzerinde olumlu etkileri olabilir.

Mamajoo Elektronik USB Tekli Göğüs Pompası

Mamaya Geçen Bebeğe Süt Verilir mi?

Bebeğinizi 6 ay boyunca kendi sütünüzle beslediniz ve aylar su gibi akıp geçti… Şimdi sıra geldi ek gıdaya geçişe.

Bu dönemde bebeğiniz yeni besinlerle tanışmaya başlayacaktır. Bu hem sizin kararınız hem de doktorunuzun yönlendirmesi ile evde hazırlayacağınız uygun gıdalar ya da hazır mamalar olabilir. Ancak, mamaya geçiş, sütü tamamen keseceğiniz anlamına gelmiyor.

Bebeğinizi beslemek için kullanacağınız çatal-kaşık seti, mama kaşığı diğer beslenme aksesuarları için en doğru adrestesiniz.

Bebeğinizin hem duygusal hem de bedensel ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda, memeyi bir anda kesmek doğru bulunmuyor. Hala sütünüz geliyorsa, bebeğinizi yavaş yavaş azaltmakla birlikte, 2 yaşına kadar emzirmeniz öneriliyor.

Mamajoo Silver Biberon 250ml & Kulplu Eğitici Bardak 270ml Pearl

 

6 Aydan Sonra Bebek Beslenmesi

6.aydan itibaren, bebek aldıkça anne sütü vermenin yanı sıra, hazır mama, meyve püresi, sebze püresi, yoğurt ve muhallebi, 1 günlük beslenmede bebeğiniz için ideal menü olabilir.

7.aydan itibaren ise yavaş yavaş arttırarak, kıyma, köfte, pilav, makarna gibi gıdaları ekleyebilirsiniz.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.