Anne Sütünün Yetmediği Durumlarda Ne Yapılmalı?

01 Temmuz 2022

Anne Sütünün Yetmediği Durumlarda Ne Yapılmalı?

Bazen annelerin sütü, bebeklerinin beslenmesine yetmeyebilir. Bebeğini yeteri kadar besleyemeyen anneler, onların gelişimine olumsuz etkide bulunabileceklerinden endişelenir. Annelerin pek çok endişesi, hassas dönemlerinden kaynaklı olsa da, bu konuda endişelenmekte son derece haklılar!

Böyle bir durum yaşıyorsanız, anne sütü arttırmanın yollarını araştırmanızı ve doktorunuza bu konuyu danışmanızı öneririz. Anne sütünün yetmediği durumlarda ne yapılmalı? Çözüm ek gıda mı? Size özel hazırladığımız bu yazının sonunda bebeğinizi rahatlıkla besleyebilirsiniz.

 

Anne Sütünün Yetersiz Olma Nedeni Nedir

 

Anne Sütünü Arttırmaya Özel Beslenme

Anne sütünün artmasında en önemli etken, annenin doğru beslenmesidir. Anneler doğumdan itibaren, çevresinden süt arttırıcı gıdalar olarak pek çok öneri duyar. Bir inanış da annelerin çok fazla yemek yemesi gerektiği, hatta çok tatlı tüketmesi gerektiği yönünde…

Ancak, belirtmek isteriz ki fazla şeker tüketimi ya da gereğinden fazla yemek, sütünüzü arttırma konusunda size çok fazla yardımcı olmayabilir. Doğru gıda alınmadıktan sonra, ne kadar çok yerseniz yiyin, bu size sadece gereksiz yağ olarak döner.

Öncelikle sıvı tüketimi, anne sütü arttırmada büyük rol oynar. Anneler bol su içmeli. Suyun yanı sıra, sağlıklı içecekler tüketebilirsiniz. Kefir, ayran, suyun yanı sıra tüketebileceğiniz içecekler arasında öne çıkıyor. Doktorunuza danışarak bitki çaylarından da yararlanabilirsiniz. Özellikle rezene çayının süt arttırmaya yardımcı olduğu söyleniyor.

Yeşil yapraklı sebzeler, çiğ kuruyemiş ve biraz kimyon, sütünüz üzerinde olumlu etki gösterebilir.

Mamajoo Desenli Kaşık Seti & Çatal Hediye Pembe & İnek

 

Anne Sütünün Yetersiz Olma Nedeni Nedir?

Annenin beslenme hatalarının yanı sıra, psikolojik durumu da emzirme döneminde büyük rol oynar. Stresli ve gergin hissediyorsanız, bu durum hem süt üretiminize hem de emzirmenize engel olabilir. Bir diğer yandan bebeğiniz sizdeki negatif enerjiyi hissederek, meme emmeyi reddedebilir. Bebek bunu nereden anlayacak demeyin, bebeklerin algıları sandığınızdan çok daha açık…

Stresin yanı sıra, mümkün olduğunca dinlenmeniz ve bir önceki başlıktaki beslenme önerilerine dikkat etmeniz sizi rahatlatacaktır.

 

Mamajoo Kulplu Eğitici Bardak 160 ml & Saklama Kutulu İkili Emzik / Powder Green

 

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü, bebeklerin, ilk 6 ay içerisinde tüm vitamin, mineral, protein, yağ, demir ve su ihtiyacını karşılayabilen mucizevi bir sıvıdır. Her türlü besin maddesini içeren anne sütünde, ayrıca bebeğin bağışıklık sistemini koruyucu bir özellik bulunur. Anne sütü bebeklerin enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur.

Bedensel katkılarının yanı sıra, emzirme işlemi, anne ile bebeğin arasında ömür boyu sürecek duygusal bağın oluşumuna büyük katkıda bulunuyor.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.