Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır? Bebek Deterjanı Seçimi

29 Eylül 2023

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Yeni doğan bebek kıyafetleri yıkanmadan önce renklerine göre ayırmak gerekebilir. Bu sayede solma veya leke geçişleri önlenmiş olur. Renkli ve beyazlar olarak ayrılan bebek kıyafetleri bebekler için özel olarak üretilen anti alerjen ve kokusuz deterjanlar tercih edilir. Bebeğin teni hassastır ve bu nedenle kolay bir şekilde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bebek giyimi ürünlerinde kullanılan deterjan kadar, yıkandığı sıcaklık da çokça önemlidir. Bebek kıyafetlerinin solmaması ve zarar görmemesi için ılık suda yıkanabilir. Yıkanan bebek kıyafetleri iyi bir şekilde durulanmalıdır. Bu sayede deterjan artıkları kalmaz ve bebeğin cildine zarar vermez. Kurutma aşamasında düşük ısılar tercih edilmelidir. Düşük ısı ve hava ile kuruması giysilerin ölçüleri korunabilir. Yüksek ısıda kurutulan bebek kıyafetleri küçülebilir veya zarar görebilir.

Bebek Kıyafetleri Kaç Derecede Yıkanmalı?

Pamuklu yeni doğan bebek kıyafetleri makinede 30 derece de yıkanmalıdır. Kirli veya yeni alınan bebek giyim ürünleri ise 30 ile 40 derece arasında yıkanmalıdır. Bebek çamaşır deterjanı kullanılarak elde yıkama olarak da bilinen 30 derecede yıkanabilir. Ayrıca bebek giyim ürünleri pamuklu kumaşlardan üretildiği gibi dantelden de üretilebilir. Bu dantelli kumaşlar da çokça hassastır. Bu nedenle dantelli kumaşlar 30 derece gibi soğuk su sıcaklıklarında yıkanmalıdır. Yıkanan bu çamaşırlarda mutlaka bebek deterjanı kullanılmalıdır.

Bebek Kıyafetleri Neden Ayrı Yıkanmalıdır?

Bebek giyim ürünlerinde kullanılan deterjan ile yetişkin deterjanları farklı olarak üretilir. Yetişkinlerin kıyafetlerinde kullanılan deterjanlar kimyasal bileşenler içerir. Bu nedenle de hassas cilde sahip bebekler için uygun değildir. Ebeveynlerin giysileri ile yıkanan bebek giyimi ürünleri bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olur. Bebek sağlığının korunması için bebek çamaşır deterjanı kullanılmalıdır. Bebek deterjanı kullanılmayan kıyafetler zamanla yıpranmaya başlar. Bebekler gün içerisinde kusabilir veya tükürüklerini giysilerine bulaştırabilir. Yetişkinlerin kıyafetleri ile birlikte yıkandığında bu lekeler diğer kıyafetlere de karışabilir. Ebeveynlerin ve bebek giyim ürünlerinin korunabilmesi için çamaşırlar ayrı ayrı ve uygun sıcaklıklarda yıkanmalıdır.

Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri Ütülenir mi?

Yeni doğan bebek kıyafetleri tercihe göre ütülenebilir. Yeni doğan bebek kıyafetleri hijyenik açıdan önemli olduğu için çoğu anne tarafından ütülenir. Ancak ütü düşük sıcaklıklarda ayarlanmalıdır. Anneler tarafından ilk 3- 4 ay pamuklu tulumlar tercih edilir. Bu tulumların dikiş yerleri dahil içten ve dıştan ütülenebilir. Ütü yalnızca giysinin formunu korumaz. Kıyafetlerde bulabilecek bakterilerin yok edilmesi için de ütü yapılır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.