Bebeklerde Emzik Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

06 Haziran 2022

Bebeklerde Emzik Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Bebek ve çocukları oyalamak, emme güdülerini desteklemek ve ruhsal yönden onları rahatlatmak için emzik kullanımı son derece yaygın. Sürekli ağlayan ya da huzursuz olan, uyumakta zorlanan bebeklerde anneler emzik kullanımına başvurabilir.

Kullanıma karar veren anneler, hangi emzik bebeğim için uygun sorusunun yanı sıra, emzik kullanımı zararlı mı? Bebeklerde emzik ne sıklıkla değiştirilmeli? Gibi soruların yanıtlarını aramaktadır.

Doğru emzik seçiminden emzik kullanımının artı ve eksilerine kadar pek çok konuya değindiğimiz yazımızı, emzik alışverişinizden önce okumanızı tavsiye ederiz.

 

Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalı

 

Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalı?

Annelerin en çok merak ettiği soruların başında, emzik kullanımının doğru zamanlaması yer alır. Teoride bebekler doğum anından itibaren emzik kullanabilirler. Ancak pratikte, bebeğinizin emzik kullanımına hazır olması gerekebilir. Bunu deneyerek anlayabilirsiniz.

Bazı uzmanlar, bebeklerin anne memesini emmeye iyice alışmasını beklemenin daha doğru olduğunu belirtir. Bebeklerin emme refleksi, anne karnında oluşur. Ancak anne memesinin formu ile emziğin formu farklı olduğu için, anne memesine henüz alışmamış bir bebek emzik kullanmaya başladığında, memeyi reddedebilir.

Mamajoo Silikon Ortodontik İkili Emzik Ekru Kaplan 12 ay

Doğru Emzik Seçimi ve Emzik Değiştirme Zamanı

Bebeğiniz için zararlı maddelerden üretilmeyen ve damak yapısına uygun emzik seçeneklerini tercih etmelisiniz. Mamajoo markasının farklı renk ve desenlere sahip emzik modelleri, farklı ay aralıklarına özel olarak üretilmektedir.

Emzik üreten firmaların açıklamaları ve uzmanların görüşleri göz önünde bulundurulduğunda, silikon ve kauçuk emzik modellerinin kullanım sürelerinin farklı olduğu görülür. Silikon emziklerin kullanım ömrü ortalama 12 hafta olarak belirtilmektedir. Kauçuk emziklerin kullanım süresi ise ortalama 4-6 hafta arasında değişebilir.

Bu belirtilen sürelere ek olarak, emziğin değişme süresini kendiniz de gözlemleyerek belirleyebilirsiniz. Sık kullanılan emziklerin ömrü daha kısa, az kullanılanlarınsa daha uzun olabilir.

Bebeğiniz için en doğru emzik seçimini yapmak üzeresiniz! Mamajoo kalitesi ile anne memesine en yakın emzik modelleri için hemen tıklayın!

Mamajoo Silikon Ortodontik İkili Emzik Mavi Fil 6 ay

Emzik Kullanımında Başlıca Hatalar

Bebeğinizin emzik kullanmasını tercih ediyorsanız, doğru kullanım talimatlarına uymalısınız. Emzik kullanımında en önemli kriter, hijyeni sağlamanız olmalı.

Bebeğiniz her huzursuzlandığında ya da ağladığında emzik vermektense, gerçekten ihtiyacı olduğu anda emzik vermeniz daha doğru olur. Öncelikle bebeğinizin başka bir sorunu olmadığından emin olmalı, daha sonra onu rahatlatmak için emzik verebilirsiniz.

Emziğe şekerli gıdalar sürerek vermek de, emzik kullanımı sırasında yapılan en büyük hatalardan biridir. Bu eylem hem bebeğinizin yeni çıkan süt dişlerine zarar verir, hem bebeğinize gereksiz yere şeker vermenize neden olur hem de emzik bağımlılığı yaparak meme reddi yaşanmasını sağlayabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.