Bebeklere Dönence Alınmalı Mı?

06 Haziran 2022

Bebeklere Dönence Alınmalı Mı?

Bebeğiniz için alışverişe çıkarken, kendinizden daha çok ona özen gösterdiğinizi ve her ürünü titizlikle seçtiğinizden eminiz. Bu alışveriş sırasında en dikkat edilen unsurların başında bebeğe zararı olmaması, gelişimine katkıda bulunması ve elbette bebeğinizi mutlu etmesidir.

Dönencenin faydalı olup olmadığı ise çoğu zaman tartışılan konular arasında yer alıyor. Siz de bebeğinize bu ürünü alma konusunda kararsızsanız, bebeklere dönence alınmalı mı? Yazımızın devamını mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Dönence Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

 

Dönencenin İşlevleri

Bebekleri oyalayan ve keyiflerini yerine getiren dönence modellerinin artıları bu özellikleri ile bitmiyor. Dönenceler renkleri ve şekilleri ile bebeklerin görsel algısını kuvvetlendirmeyi destekliyor. Duyuların harekete geçmesine de yardımcı olan bu ürünler, aynı zamanda kas gelişiminde de olumlu rol oynamaktadır.

Bu özelliklerinin yanı sıra dönenceler, bebeğinizin gaz sancılarını da rahatlatma konusunda yardımcı olabilir. Bu özellik ilk başta aklınıza çok da yatmasa da, bebeğinizi dönencenin altına koyduğunuzda, bebeğinizin ne kadar rahatladığını görebilirsiniz.

Dönenceyi izleyen bebeğiniz, o anda kol ve bacaklarını hareket ettirmeye başlayacağı için rahatlıkla gaz çıkarabilir.

Dönence Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dönence seçimi sırasında öncelikle canlı renklerle tasarlanan ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz. Ebeveynler bebeklerinin odalarında genellikle pastel tonları tercih etseler de söz konusu dönence olunca, bebeğinizin gözlerinin parçaları seçebilmesi ve dikkatini çekmesi için canlı yeşiller, maviler, kırmızılar tercih edilebilir.

Renklerin yanı sıra, ürünün sağlamlığından da emin olmanız gerekir. Bebeğiniz küçükken, dönenceye uzanamayabilir ama gelişimi ilerledikçe, rengarenk parçalara uzanmak ve dokunmak isteyecektir. Bu yüzden parçaların sağlam ve yerinden çıkmayan özellikte olmasını öneriyoruz.

Bebek Dönencesi Zararlı mı?

Bu soruya net bir yanıt vermek pek mümkün görünmüyor. Yukarıdaki başlıklarda dönencelerin bebekler üzerindeki olumlu etkilerinden bahsettiğimiz gibi, olumsuz iddialara da değinmek isteriz.

Bu ürünler genel olarak ışıklı ve ışıksız olarak ikiye ayrılmaktadır. Işıklı olanların bebeğin gözlerine zarar verme ihtimali bazı uzmanlar tarafından kabul edilmektedir. Bu nedenle özellikle yeni doğan bebeklerde ışıklı dönence önerilmiyor.

Tartışılan diğer 2 konu ise dönencelerin bebeklerde şaşılık ve otizme neden olma ihtimali. Bu iki ihtimal üzerine herhangi bir kanıt bulunmadığından dolayı, dönence satın almadan önce doktorunuzun fikrini almanızı tavsiye ederiz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.