Bir Çocuk Nasıl Tuvalete Alıştırılır?

15 Kasım 2022

Bir Çocuk Nasıl Tuvalete Alıştırılır?

Çocuğun gelişim basamakları denince akla gelen en önemli dönemlerden biri kuşkusuz tuvalet eğitimi dönemi olur. Bu eğitim için öncelikle çocuğun hazır olması gerekir. Çocuğunuzun psikolojik,  fizyolojik ve sosyal gelişimini göz önünde bulundurarak tuvalet alışkanlığı eğitimine geçebilirsiniz.

Bu döneme gelip gelmediğinizi anlamak ve bir çocuk tuvalete nasıl alıştırılır öğrenmek için vereceğimiz bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Çocuklarda tuvalet eğitimine başlamak için mesane ve bağırsak kaslarının tuvaletini tutmak için yeterince gelişmiş olmasını beklemeniz gerekiyor. Bu dönem genellikle 18-24 ay arasında başlamaktadır.

Bazı çocuklar bu döneme daha erken bazıları ise daha geç başlayabilir. Endişelenmeden doktorunuzla birlikte uygun dönemi belirleyebilirsiniz.

Tuvalet eğitimine başlarken aynı zamanda çocuğunuzun psikolojik durumunun da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Taşınma, yeni bir bebeğin aileye katılması gibi özel durumlar başlangıç için uygun olmayabilir.

Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Nasıl Anlarız?

Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair verileri size tepkileri ile belli edebilir. Öncelikle, çocuğunuz bezini kirlettiğinde rahatsızlığını size belirtiyorsa, tuvalet eğitimi için iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Tuvaletini yaptıktan sonra söylemeye başladıysa, bezi iki saatten daha uzun süre temiz kalıyorsa, bunların hepsini bir veri olarak alabilirsiniz.

Tuvalet ihtiyacı rutini oturan, bezden rahatsız olmaya başlayan, tuvaletinin geldiğini söyleyebilen ya da kullanmaya meyil eden bebekler, artık tuvalet eğitimi için hazır diyebiliriz.

Tuvalet kullanımı merakının yanı sıra bebeğiniz alıştırma tuvaletinde oturup kalkabiliyorsa, pantolon ve külotunu kendi indirip kaldırabiliyorsa kesinlikle doğru zamandasınız!

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Öncelikle klozet ya da alıştırma tuvaleti kullanımında karar vermeli ve bebeğinizin ihtiyacı olan ürünleri satın almalısınız.

Öncelikle çocuğunuz bez kullanıyor olsa da, tuvalete oturtmak ve onu alıştırmak rahat etmesini destekleyecektir.  Oyuncakları tuvalete oturtup izlemesini sağlamak, tuvaletle ilgili kitapları ona okumak da son derece faydalı olur.

Kaka ve çişin yerinin tuvalet olduğunu ona belirtmeniz, zamanla bu fikre alışmasını sağlayabilir. Bebeğinizin tuvaletinin geldiği süreçte, ne gibi tepkiler verdiğini iyi gözlemlediğinizde, bir sonraki sefer tuvaleti geldiğinde ona bunu sorabilirsiniz. Evet cevabını aldığınızda onu tuvalete götürebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.