Ek Gıdaya Geçiş İçin En Erken Ve En Geç Zamanlar Nelerdir?

28 Haziran 2022

Ek Gıdaya Geçiş İçin En Erken Ve En Geç Zamanlar Nelerdir?

Anne sütü, ilk 6 ay boyunca bebeklerin tüm besin gereksinimlerini karşılayabilecek yapıya sahip. Bu nedenle tüm uzmanların önerisi ilk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verme yönünde. Bebeğin sindirim sistemi, ilk 6 ay boyunca sadece anne sütünü sindirebilecek özelliğe sahip olmakla birlikte, 6 ayın sonunda farklı gıdaları sindirebilecek gelişimi gösteriyor.

Peki, sütü az gelen anneler ne yapmalı? 6 ay bittikten sonra bebeklere hangi ek gıdalar verilmeli? Ek gıdaya geçiş için en erken ve en geç zamanlar nelerdir?

Yazımızın devamında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilmeli

 

Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilmeli?

Annelerin, bebeklerinin doğumundan itibaren en çok endişe duyduğu noktaların başında onların yeteri kadar beslenememesi geliyor. İlk 6 ay acaba sütüm yetmiyor mu diye düşünen anneler, zaman geçtikçe bebeklerine ne zaman ek gıda vermesi gerektiğini düşünüyor.

Anneler günde ortalama 750 – 900 cc arasında süt verir ve ilk 6 ay bu miktar bebeğin besin ihtiyacını rahatlıkla karşılar. 6.aydan itibaren bebeğiniz bu miktardan fazlasına ihtiyaç hissedecektir.

Ek gıdaya geçiş için en ideal dönemi doktorunuzla birlikte kararlaştırabilirsiniz. Ancak genel kanı, 6. Ay şeklindedir. Bu dönemden önce ek gıdaya geçiş bebeğinizin sindirim sistemini yorabilirken, geç başlamak ise gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Bebek suluk modelleri için en doğru adres Mamajoo! Mamajoo Kaşık & Çatal Seti & Saklama Kutulu Ortodontik Emzik İnek Desenli 12 Ay

 

Ek Gıdada En Doğru Besin Seçimi

Bebeklerde ek gıdaya geçişin doğru zamanı kadar, bebeklere nelerin yedirilmesi gerektiğine karar vermek de son derece önemli. 6.aydan sonra bebeğin en önemli öğünü kahvaltıdır. Bu beslenme planını bebeğinizin bünyesini tanıyan doktorunuzla kararlaştırabilirsiniz.

Tuzsuz lor peyniri, muz ve yumurta bebekler için besleyici gıdalar arasında öne çıkıyor. Ancak bu noktada yumurta beyazının alerjen olma ihtimaline karşı, 1 yaşına kadar beklemeniz önerilir.

 

 

Mamajoo Kulplu Eğitici Bardak 160 ml & Saklama Kutulu İkili Emzik / Powder Pink

Bebekler İçin Beslenme Aksesuarları

Bebekler için gıda kadar, bu besinleri sunacağınız eğitici bardak, kap, kaşık ve çatallar da özenle seçilmeli.

Mamajoo çatal kaşık seti çeşitleri ve eğitici bardak seçenekleri gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor.

İlk kullanımdan önce ve her kullanım sonrasında bu ürünlerin hijyenine özen göstererek, bebeğiniz için keyifli ve sağlıklı bir beslenme serüveni başlatabilirsiniz.

 

 

,

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.