Emzik Emen Bebek Memeyi Reddeder Mi?

09 Haziran 2022

Emzik Emen Bebek Memeyi Reddeder Mi?

Henüz anne karnındayken başlayan emme refleksi, bebeklerin doğumdan sonra en güçlü refleksi olur. Bebeklerde emme hareketi denince akla ilk olarak beslenme gelse de, bebekler bu refleksle aynı zamanda duygusal ihtiyaçlarını karşılar ve bağışıklığının güçlenmesine yardımcı olur.

Bebeğin anne karnında gelişen bu refleksif özellik, doğar doğmaz meme emme konusunda rahat olacağı anlamına gelmeyebilir. Emme becerisi, daha sonradan gelişebilir. Ancak bu noktada anneler emzik emen bebek memeyi reddeder mi? Sorusu başta olmak üzere, bebeklerini beslemeye engel olabilecek her hareketi ve alışkanlığı merak etmektedir. 

Anne memesine en yakın emzik modelleri için doğru adrestesiniz!

Doğru Emzik Seçimi

 

Biberon ve Emzik Kullanımı Anne Memesini Emme Davranışını Nasıl Etkiler?

Biberon ve emzik kullanımı bazen bebeklerde meme reddine neden olabilir. Bu istenmeyen durumun pek çok farklı sebebi vardır.

Biberon ve emzik başlıkları, kısa olduğu için, bebeğin ağzının ortasında biter. Bebekler bu yapay uçları emmek için dillerini geriye doğru iter. Anne memesinde ise, emme refleksini gerçekleştirmek için ağzının tamamını kullanması gerekir. Bu durum bebeklerde farklı iki eylem olarak algılanabilir.

Emziklerin başlıkları, anne memesi gibi yumuşak ve esnek olmadığından bebeklerde emzik kullanımı sonrası duyusal karışıklık oluşabilir.

Bebekler, anne memesine kademeli olarak alışır ve ağızlarının tamamını kullanmayı yavaş yavaş öğrenir. Oysa emzik kullanımı için, anne karnında gelişen refleks yeterlidir. Bebek zahmetsiz emebildiği bir materyalin ardından, memeyi reddedebilir.

Mamajoo Silikon Ortodontik İkili Emzik Pembe İnek 6 ay

Doğru Emzik Seçimi

Bebeklerin ağız yapısının aylar içerisinde değişimi ve dişlerin çıkmaya başlaması ile emme refleksinde değişimler görülür. Bebekler büyüdükçe tüm ihtiyaçları nasıl değişiyorsa, emzik seçimi de değişmelidir. Farklı ay seçenekleri ile üretilen Mamajoo markasının Silikon Ortodontik Emzik modellerini inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Mamajoo Silikon Ortodontik İkili Emzik Ekru Kaplan 0 ay

Emzik Ne Zaman Kullanılmalı?

Bebeklerin emme gereksinimi, yazımızın en başında bahsettiğimiz gibi, sadece beslenme için değil, duygusal ihtiyaçlarının karşılanması için de gereklidir. Bu nedenle bebeğiniz emzik kullanmaya alışabilir. Eğer bebeğin emme gereksinimi tamamlanmadan ağzından emziğini alırsanız, parmak, oyuncak, battaniye gibi elinin ulaşabildiği farklı objeleri emmeye başlayabilir.

Özellikle uyku öncesi bebekler emme ihtiyacı hissedebilir. Emme ihtiyacı bebeğiniz büyüdükçe azalacaktır. Yaşı büyüdükçe, bebeğinizin sadece uyku öncesinde emziğe ihtiyaç hissettiğini görebilirsiniz.

Eğer anne memesini reddetme durumu yaşanmıyorsa, ya da bu sorun aşılabiliyorsa, bebeğinize uygun emzik kullanımına devam edebilirsiniz.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.