Emziren Anneler Günde Kaç Litre Su İçmeli?

09 Mayıs 2022

Emziren Anneler Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Anne sütü, bebeğin gelişimi için en önemli besin kaynağıdır. İlk 6 ay bebeğini sadece anne sütü ile besleyecek olan annelerin, süt miktarında sıkıntı yaşamaması için beslenme kadar içtiği su miktarına dikkat etmesi son derece önemlidir.

Kaliteli protein, meyve ve sebze tüketiminin yanı sıra su içme alışkanlığı edinmeniz, bebeğinizi yeteri kadar besleyebileceğiniz süte sahip olmanıza yardımcı olur.

Bir diğer yandan, anneler bebeklerini kendilerinden vererek beslediği için vücudun beslenme ihtiyacı artarken, suya olan gereksinim de artacaktır.

Emziren annelerde doğru beslenme yöntemleri nelerdir? Emziren anneler günde kaç litre su içmeli? Sorularını sizin için bu yazımızda yanıtlıyoruz.

 

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli

 

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emziren annelerin daha çok yemek yemesi gerektiğine dair bir inanç olsa da, burada önemli olan miktardan çok, tüketilen besin gruplarıdır. Şekerli ve hazır gıdaların tüketimi süt oluşumunda olumsuz etki yaratabileceği gibi, annelerin sağlığı üzerinde de bir fayda göstermeyecektir.

Bol sebze ve meyve tüketimi, tüm bireylerde olduğu gibi annelerde de en önemli adımlardan biri. Emziren annelerin beslenme planının olmazsa olmazlarından bir diğeri de protein tüketimidir. Haşlama, fırınlama gibi daha sağlıklı yöntemlerle pişirilen protein kaynaklarını beslenme düzeninize mutlaka dahil etmelisiniz.

Ölçülü miktarda tahıl tüketimi de uzmanlar tarafından önerilmektedir. Annelerin çok yemek yemesi değil, kaliteli besin kaynaklarından tüketmesi ve vücudun ihtiyacı kadar tüketmesi yeterlidir.

 

Emziren Anneler Ne Kadar Suya İhtiyaç Hisseder?

Emziren annelerin gıda tüketiminin yanı sıra, su tüketimi de, hem kendi bedeni hem de süt üretiminde önemli rol oynar. Annelerin günde ortalama 3 litre su tüketmesi önerilir. Vücudunuzun susuz kalmaması ve yeterli süt üretimi için en iyi sıvı seçeneklerinin başında su yer alır.

Çay, gazlı içecekler, kahve tüketimi suyun yerini tutmayacaktır. Bitki çayları, şekersiz komposto ve lohusa içeceklerini de tercih edebilirsiniz.

Çok Su İçmek Süt Arttırmaya Yeter mi?

Annelerin en büyük korkusu bebeklerini yeteri kadar besleyememektir. Öncelikle bu stres yaratan düşünceden arınmalısınız. Sadece su içmek anne sütünü arttırma konusunda tek başına etkili olmayacak olsa da, su tüketiminin büyük rol oynadığını belirtebiliriz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.