Emziren Anneler Hangi Besinleri Tüketmemeli?

20 Ekim 2022

Emziren Anneler Hangi Besinleri Tüketmemeli?

 

Emziren anneler hangi besinleri tüketmemeli? Genelde gebeliğin son zamanlarını geçiren ya da yeni doğum yapmış annelerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Bu sorunun temelinde merak edilen iki konu vardır. Bunlar;

1-Emziren anneye gaz yapan besinler hangileridir?

2-Anne sütüyle beslenen bebekler için süt kalitesi nasıl artırılabilir?

Bu iki soruya arayış anneler için zorlayıcı olabilir. Bu sebeple konu hakkında siz değerli annelerimize ışık tutması açısından bu içeriği hazırladık.

Bebeğinizin ilk 6 ay anne sütü alarak beslenmesi, uzmanlar tarafından da onaylanmış bir gerçektir. Anne sütünün içeriğindeki vitaminler, yağlar ve proteinler bebeğinizin zihinsel ve bedensel gelişimini destekler. Bu mucizevi besinin kalitesini artırmaya yönelik annenin doğru ve sağlıklı beslenmesi de önemlidir. Her şeyden önce annenin emzirme döneminde bol bol su tüketmesi gerekir.

Emziren anneler için yasaklı yiyecekler listesi yapmak yanıltıcı ve zor olabilir. Çünkü her annenin doğum sonrası süreci farklıdır. Tansiyon, şeker ölçüm değerleri ve diğer sağlık konusundaki takiplerle ve bebeğin özel durumuna göre hekim, anneye emzirme süreci için bir diyet verebilir. Ancak genel bir yaklaşımla annenin proteince zengin beslenmesinin anne sütünün kalitesine olumlu etki edeceğini söylemek mümkün. Sebze ve meyveler, kuru meyveler ve kuruyemişler de sütün kalitesini artıran besinler sınıfına girer. Burada porsiyonlara dikkat etmek, anneye gereksiz kilo aldıracak şekerli, yağlı gıdalardan uzak durmak önemlidir.

Emziren annelerin en çok dikkat ettiği unsur, tükettiği besinlerin gaz yapıp yapmadığıdır. Bunun yanı sıra tüketilen besinlerin bakteri içerme olasılığı da göz önünde tutulmalıdır. Unutulmaması gereken bir nokta ise; bebeğin gazının olup olmaması sadece annenin beslenmesi ile alakalı bir durum değildir. Bazı bebeklerde yüksek oranda kolik sancılar görülebilir. Buna neden olan bir sebepte bebeğin yanlış pozisyonda beslenmesidir. Biberonu bebeğin ağzına hava kaçmayacak şekilde yerleştirmeniz gerekir. Bu gibi durumlarda en büyük yardımcınız anti-kolik özellik taşıyan bir biberon kullanmak olacaktır.

 

Hangi Besinler Tüketilmemeli

 

Hangi Besinler Tüketilmemeli?

1-Baklagiller

Özellikle kuru fasulye, mercimek ve nohut, anne sütüne gaz yapan besinler arasında liste başlarıdır. Bunun nedeni ise, içerdikleri rafinoz adlı bir şekerdir. Bu şeker sindirildiğinde yüksek oranda gaz açığa çıkar ve yalnız bebekler için değil yetişkinler için de sindirim sistemine rahatsızlık verir.

2-Karnabahar, Lahana, Brokoli

Lahananın tüm çeşitlerinde bulunan sülfür, normal şartlarda vücuda faydalı olan bu sebzeyi büyük bir gaz deposu haline getirir. Bu nedenle emzirirken pek de samimi olmamanız gereken besinler arasındadır. Bu madde ayrıca, karnabahar, brokoli, turp gibi diğer birçok faydalı sebzede de bulunur. Sebze yemeden önce bu konuyu derinlemesine araştırmanızı tavsiye ederiz.

 

3-Acılı ve Baharatlı Yemekler

Midedeki asit oranını yükselterek hem gaz yapan hem de şişkinlik hissi veren gıdalar olan acılar ve baharatlar, emziren annelerin mutlaka uzan durması gerekenler listesindedir. Bunun nedeni ise bu besinlerin yalnızca gaz ve şişkinlik yapmakla kalmayıpanne sütünün tadını da değiştirerek bebeğinizde iştahsızlığa ya da aç kalma problemine yol açmasıdır. Dolayısı ile en azından ilk birkaç ay acı soslardan, biber ve baharatlardan uzak durmanız gerekebilir.

Süt ve Süt Ürünleri

 

4-Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinde bulunan proteinleri sindirmek yalnız bebekler için değil yetişkinler için de zorludur. Bu nedenle emzirme döneminde süt ve süt ürünleri uzak durulması gerekenler arasındadır. Bunun yerine hindistan cevizi sütü, badem sütü, yulaf sütü gibi bitkisel sütler tercih edilebilir.

Son olarak, sigara alkol gibi ürünlerden de mutlaka kaçınmalısınız. Hem bebeğinizin sağlığı hem de kendi sağlığınızı riske atmayın. 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.