Kaç Yaşına Kadar Oto Koltuğu Zorunlu?

17 Kasım 2022

Kaç Yaşına Kadar Oto Koltuğu Zorunlu?

Annelerin, bebeklerinin doğumundan itibaren, onları besleme ve koruma içgüdüsü, tüm duygularının önüne geçiyor. Evde gözünüzün önünden ayırmadığınız bebeğinizi dışarıdayken de hem güvende tutmak hem de konforunu sağlamak için bebek arabası ve oto koltuğu alışveriş listelerinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Oto koltuğunun kullanımı aynı zamanda kanunen zorunlu hale getirilmiştir. Bebeklerin ve çocukların seyir anında güvenliği için mutlaka kullanılması gereken oto koltuklarının seçimi nasıl olmalı? Kaç yaşına kadar oto koltuğu zorunlu? Farklı ay ve yaşlar için aynı oto koltuğu kullanılır mı? Tüm merak edilenlere yazımızda sizin için yer verdik.

Bebek koltuğu ne işe yarar

Bebek Oto Koltuğu Ne İşe Yarar?

Kanunlarda belirlenen yönetmeliğe göre seçim yaparken, çocuğunuzun boyunu ve kilosunu göz önünde bulundurmalısınız. 1 metre 35 cm’den kısa olan ve 36 kilonun altında çocuklar Ece r44-04 standartlarına göre üretilen oto koltuklarını kullanmalıdır.

Bu özelliklere sahip oto koltukları çift emniyet sistemine sahip olduğu için, bir kaza anında bebek ve çocukların kurtulma oranı artacaktır. Bu koltuklara yerleştirilen çocukların, göğüs, omuz ve bel bölgeleri koruma altındadır.

Oto Koltuğu Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebeğinizle evde güvenli ve keyifli zaman geçiriyorsunuz, ancak dışarı çıktığınızda, özellikle araçtayken onun konforunu ve güvenliğini nasıl sağlayacağınız konusunda kafa karışıklığı mı yaşıyorsunuz?

Onun için en doğru oto koltuğunu seçerek, keyif dolu yolculuklar geçirmeniz mümkün.

Koltuk seçimi yaparken öncelikle, kullanım süresini ve bebeğinizin zaman içindeki gelişimini göz önünde bulundurmalısınız. Ergonomik özelliklerinin yanı sıra oto koltuğu seçimi sırasında ham maddeye dikkat etmelisiniz. Koltuğun ham maddesi, polipropilenden ve enjeksiyon ile yapılmış olmalı.

Bağlama kayışlarının sağlamlığı da son derece önemlidir. Güçlü darbeleri emebilen ürünler tercih ediniz.

Hangi Yaşta Hangi Oto Koltuğu Uygundur?

0-12 aylık bebeklerde ana kucağı şeklinde oto koltukları tercih edilebilir. 4 yaşa kadar ise hareketli oto koltukları çocuklar için konfor sağlar. 4-12 yaş arasında ise çocuklar artık hareketli oto koltuklarını kullanamayacağı için çocuk güvenlikli, yükseltici oto koltukları son derece konforlu olur.

12 yaşından sonra ise çocukların arka koltukta, emniyet kemeri takarak seyahat etmeleri yeterli olacaktır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.