Yeni Doğan Bebeği Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

10 Haziran 2022

Yeni Doğan Bebeği Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni anne-baba olan çiftler, bebek bakımı konusunda pek çok soru işareti yaşarken, bunların başında yeni doğan bebeklerin nasıl banyo yaptırılacağı gelir. Epeyce merak edilen ve ebeveynlerde heyecan yaratan bu durum, ilk günler tedirginlikle, daha sonra ise keyifle geçecektir.

Bebekler için hangi banyo ürünleri kullanılmalı? Yeni doğan bebeği banyo yaptırırken nelere dikkat edilmeli? Hem bebeğiniz hem de sizin için keyifli bir banyo serüveni için yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yenidoğan Bebeği Nasıl Yıkamalıyız

 

Yeni Doğan Bebeği Nasıl Yıkamalıyız?

Yeni doğan bebeği yıkarken, kuşkusuz çocuk ya da yetişkinlerin yıkanmasından çok daha özenli davranmak gerekir. Cildi henüz sabun, su, ıslak bez gibi maddelerle tanışmayan yeni doğan bebeğiniz, ilk banyoda onlarla yeni tanıştığı için yadırgayabilir ve korkabilir. O korktuğunda siz de panik olabilirsiniz.

Bir diğer yandan bebeğiniz karnınızdayken cildi her türlü dış etkenden korunurken, şimdi dış dünyaya alışmaya çalışıyor ve bu biraz zaman alacak. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, bebeğinize yaptıracağınız ilk banyolarda, suyun sıcaklığına, kullanılan ürünlerin yeni doğanlar için uygun olmasına özen gösteriniz.

Yeni Doğan Bebeği Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni doğan bebeğinizi soyduktan sonra banyoyu hazırlamayı tercih etmeniz, onun üşümesine neden olabilir. Onun için eğer tek başınızaysanız, önce banyo suyunu daha sonra bebeğinizi hazırlamanızı öneriyoruz.

Yeni doğan bebeğinizi yıkarken, bebek küvetlerini kullanmanız size de bebeğinize de rahatlık sunar. Bu küvetleri özellikle ilk 6 ay kullanabilirsiniz. Bu küvetleri sadece bebeğiniz kullanacağı için mikrop kapma ihtimali azalır. Bir diğer yandan yetişkinler için uygun olan seramik ve sert zemine bebeğinizin düşme riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

Küvete bebek filesi alarak, bebeğinizi fileye yatırmanız, onu daha rahat yıkamanıza olanak sunar.

Yeni Doğan Bebeklerde Sabun Kullanılır Mı?

Bebeğinizin ilk banyosunda sadece ılık su kullanmanız öneriliyor. Daha sonraki banyolarda ise yeni doğan bebekler için özel formüle edilen şampuan ve sabunlardan yararlanabilirsiniz. Banyo sonrasında bebeğinizi hemen kurulamak ve giydirmek için havlusunu ve kıyafetlerini yakınınızda tutmanız rahatlık sunar.

Kuruladıktan sonra bebek yağı ile cildine masaj yapabilir ya da bebekler için özel nemlendirici kremlerden yararlanabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.