Anne Sütünün Bebek Gelişimindeki Önemi Nedir?

21 Şubat 2023

Anne Sütünün Bebek Gelişimindeki Önemi Nedir?

Bebeklerin gelişiminde anne sütünün önemi tartışılmaz, içerdiği birbirinden farklı mineral ve vitamin kaynağı sayesinde bebeklerin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimlerinde önemli unsurlardan biridir. Anne sütü içeriğinde yer alan demir, vitamin, yağ ve protein gibi birçok minerali içermesinden dolayı yeni doğanlar için ideal bir besin kaynağıdır.

İçeriğinde bulunan koruyucu maddeler nedeniyle bebekleri enfeksiyonlardan korur. Ayrıca anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunmasından dolayı çok sıcak ortamlarda bebeğin su içmesine gerek yoktur. Anne sütü bebekler için yaşamsal bir öneme sahiptir bunun nedeni bebekleri yaşanması muhtemel hastalıklardan korumasıdır.

Anne Sütüne Hangi Sürelerde Devam Edilmelidir?

Anne sütü içen bebeklerin gelişimine bağlı olarak belirli dönemlerde kesilebilir. Çünkü anne sütü alışkanlığı kazanan çocukların belli bir zaman sonra ek gıdalara yönelimi zorlaşabilir. Öncelikle anne sütünün bebeğe verilmesi için belirli bir dönem yoktur. Bunun nedeni anne sütünün bebekler için çok önemli besin değerleri içermesi ve bebeklerin gelişim olanaklarının farklı olmasıdır.

Daha detaylı ele alacak olursak her bebeğin gelişim dönemleri aynı olsa da geliştiği ortamın farklı olmasından dolayı besin ihtiyaçları da değişiklik gösterebilir. Örneğin farklı besinlerle beslenen bir bebekte anne sütünün kesilmesi doğrudur. Çünkü bebeğin alabileceği besin miktarı sınırlı olur. Bundan dolayı anne sütünün fazla alınması bebeğin kilo almasına neden olacağı için bu besin değeri kesilmesi doğru olur.

Özellikle 6. ayını doldurmuş olan bebeklerde anne sütü artık yeterli olmayacağı için ek gıdalara gidilmesi gerekmektedir. 2 yaşına kadar böyle devam ettikten sonra anne sütü yavaş yavaş kesilerek çocuğun farklı gıdalara yönelmesi sağlanabilir.

Anne Sütünün Bebeğin Gelişiminde Yararları Nelerdir?

Anne sütünün bebeğin gelişiminde yararları arasında ilk olarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi gelir. Bir diğer faydası da bebeğin büyümesi için gerekli olan demir ve çinko gibi mineralleri içinde barındırmasıdır. Bu sayede bebeğin büyüme hızında artış yaşanacaktır.

Anne sütünde aynı zamanda karbonhidrat bakımından çokça laktoz bulunur. Vücudunda kalsiyum eksik olmasından dolayı anne sütünün açısından kalsiyum ihtiyacını laktoz giderebilmektedir.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.