Aynı Gün Sağılan Anne Sütü Birleştirilir Mi?

31 Ocak 2023

Aynı Gün Sağılan Anne Sütü Birleştirilir Mi?

Belki işe dönme vakti geldi çattı. Belki de uzun bir yolculuğa çıkmanız gerekiyor. Ama küçük bebeğiniz işte ya da yolculukta size eşlik edemeyecek. Dahası sizin sütünüze, annesinin sütüne sıklıkla ihtiyaç duyuyor. Peki, bebeğinizi temel besin gıdası olan anne sütünden mahrum bırakmadan ondan uzakta biraz vakit geçirmek mümkün mü? Elbette. Anne sütünü sağarak birkaç aya kadar saklamanız mümkün. Anne sütü nasıl saklanır? Aynı gün sağılan anne sütü birleştirilir mi? Hepsi ve daha fazlası yazımızın devamında.

Aynı gün sağılan anne sütünü birleştirmek mümkün. Ancak bunu yaparken sütlerin sıcaklığı birbirine yakın olmalı. Buzdolabından çıkardığınız süte yeni sağdığınız sütü eklemek pek doğru değildir. Eğer aynı gün sağdığınız sütleri birlikte depolamak istiyorsanız önce yeni sağdığınız sütü buzdolabında soğutmanız önerilir. Yeni sağdığınız bu süt birkaç saat içinde birleştirmeye uygun sıcaklığa gelecektir.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne sütü doğru koşullarda özenle saklanmalıdır. Çünkü süt, hassas ve çabuk bozulabilen bir gıdadır. Sütü saklayacağınız kabı doğru seçmek atılması gereken ilk adımdır. Kap, insan ve bebek sağlığına uygun olmalıdır. Gıda saklamaya ve soğuğa elverişli olmalıdır. Steril kalabilmelidir. Anne sütü saklamak amacıyla üretilmiş torbalar ve kaplar bu koşulları rahatlıkla karşılayacaktır. Dahası bu torbalar ve kaplar, anne sütünün besin değerini koruyabilmek için de iyi bir tercihtir. Siz daha süt saklama kabı tercihinizi yapmadınız mı? Mamajoo kalitesi ile sizleri bekliyor.

Anne sütü saklamak için doğru kabı bulduğunuzu düşünüyorsanız ikinci adıma sıra gelebilir: Doğru ortam ve doğru sıcaklık. Buzdolabı ya da mutfak masasının üzeri doğru ortam, 23°C ya da -20°C uygun sıcaklık olabilir. Sizin için ideal ortam koşullarını ve sıcaklığı belirleyecek olan anne sütünü kaç saat, gün ya da ay saklamak istediğinizdir.

Anne Sütü Buzdolabında Saklanır Mı?

Evet, anne sütü buzdolabında saklanır.

Annelerin en çok ihtiyaçlarından biri olan süt saklama kabı Mamajoo'da!

Anne Sütü Dondurucuda Saklanır Mı?

Evet, anne sütü dondurucuda saklanır. Anne sütünü dondurucuda saklamanın birkaç püf noktası vardır. Bunlar:

-Sütü bebeğin bir öğünde içebileceği parçalara bölerek dondurmak.

Çünkü çözdürdüğünüz anne sütünü bir daha dondurmak doğru değildir. Sütü porsiyonlara bölerek fazlasının ziyan olmasını engelleyebilirsiniz.

-Etiketlere sağım tarihini ve saati yazmak.

Bu etiketleri saklama kaplarının üzerine yapıştırırsanız dolaptaki süt şişeleriyle şüphe içinde bakışmak zorunda kalmazsınız. Sütlerin son kullanma tarihini günü gününe takip etme şansınız olur.

-Saklama şişelerini ya da torbalarını ağzına kadar doldurmamak.

Süt donduğunda genleşir. Bu yüzden saklama kabında bir parmak kadar boşluk bırakmakta fayda var.

Anne Sütü Ne Kadar Dayanır?

Uzmanlara göre anne sütü oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında (max. 4°C) ise 3 gün dayanabilir. Anne sütünü daha uzun bir süre sonunda kullanmayı planlıyorsanız derin dondurucuda, yani -18°C ve daha altındaki sıcaklıklarda 3 aya kadar güvenle saklayabilirsiniz.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.