Bebeğime Neden Müzik Dinletiyorum?

01 Şubat 2023

Bebeğime Neden Müzik Dinletiyorum?

Bebeklerin gebelikten itibaren müzikle iç içe olması birçok farklı çevrelerde önerilir. Bilimsel olarak müziğin insanların duyguları ve duygularını ifade etmede olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Çocuğunuzun enerjisini atması ve iletişiminin desteklenmesi için müzik tercih edebilirsiniz. Bebeklik döneminden itibaren çocuğunuzu sakinleştiren şarkıları ya da melodileri kullanarak dinginleşmesine destek olabilirsiniz. Ritme uygun sallanmak, dans etmek ve çocuklarla müziğin tadını çıkartmak aynı zamanda sizinle olan iletişimlerini de destekleyici etki sağlayabilir.

Bebeklere Neden Klasik Müzik Dinletilir?
Bebeklere klasik müzik dinletilmesi gerektiği sık sık dile getirilir. Fakat klasik müziğin spesifik olarak çocuk gelişimi üzerindeki etkisi ispatlanmış değildir. Çocuğunuzun duygularını ifade etmesine destek olan her türlü müzik gelişimi için destekleyici olabilir. Çocukların yaşına ve kabiliyetlerine uygun ritim ve sözlerdeki müzikler ile enerjilerini atmalarına yardımcı olabilirsiniz.
Çocukların keyifli anlar geçirmelerinde müziğin rolü oldukça fazladır. Kimi zaman ninni kimi zaman ise keyifli bir oyun müziği dahi çocuğunuzun rahatlamasına yardım edebilir. Farklı müzikleri deneyerek çocuğunuzun ilgisini çeken tarzı görebilirsiniz. Beraber müzik yapmak da çocukların eğlenirken öğrenmesi için faydalı olacak adımlardan bir tanesi olabilir.

Müzik Bebek Gelişimini Etkiler Mi?
Müzik dinlemek ve çocukların müzikle iç içe olması dil gelişimi de dahil olmak üzere çok yönlü gelişmeyi destekler. Anne ve babaların kendi sesleri ile ninni söylemesi dahi bu açıdan önemlidir. Çocuğun ebeveynleri ile olan bağını desteklediği gibi güven duygusunu da aşılar. Dil gelişimi, sosyal iletişim becerilerinde artış, enerjilerini yönlendirme ve ritim duygusunun gelişmesi gibi birçok farklı alanda çocuğunuzun desteklenmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğinizle keyifli zaman geçirmek için bazen müziğin ritmine uygun salınmak ve el sallamak dahi aranızdaki bağın gelişmesini destekleyebilir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.