Doğru Göğüs Pedi Nasıl Seçilir?

31 Ocak 2023

Doğru Göğüs Pedi Nasıl Seçilir?

Anne sütü bebeklerin ilk ve temel gıdası, mucizevi bir şifa kaynağıdır. Bebeğinizi kucağınıza alma vakti geldiğinde vücudunuz anne sütünü üretmeye başlar. Böylece 9 ay içinizde koruyup büyüttüğünüz kıymetlinizi beslemeye devam edebilirsiniz. Ancak iyi niyetli süt bezleriniz her daim hazır sütü olsun, bebeğiniz aç kalmasın diye uğraşırken bir takım kazalar olabiliyor: Annenin meme uçlarından süt sızması gibi. Göğüs pedi, tam da bu noktada imdada yetişiyor. Göğüs pedi nedir? Doğru göğüs pedi nasıl seçilir? Göğüs pedi hakkında aklınızdaki soruları cevaplıyoruz.

Göğüs Pedi Nedir?

Göğüs pedi, sütyen ve göğüs arasına yerleştirilen sıvı emici bir çeşit bez veya yastıktır. Süt sızıntısını emerek göğsünüzü kuru tutmayı amaçlar. Böylece göğsünüz ve meme uçlarınız nemden kaynaklanacak bir tahriş veya iltihaptan korunmuş olur. Göğüs pedi sayesinde sızan süt kıyafetlerinize de ulaşamaz. Siz de hem nemlilik hissi olmadan hem de “Acaba bluzuma geçti mi?” kaygısı yaşamadan keyifli bir gün geçirirsiniz.

Göğüs Pedi Çeşitleri Nelerdir?

Göğüs pedleri yıkanabilenler ve tek kullanımlıklar olarak ikiye ayrılabilir. Yıkanabilenler genellikle pamuklu kumaş veya bambudan imal edilir. Tek kullanımlık göğüs pedlerinin ise jelli, jelsiz, yapışkan bantlı, bantsız gibi seçenekleri mevcuttur. İncelik, kalınlık, malzeme, boyut gibi kategoriler de tek kullanımlık göğüs pedlerini birbirinden ayıran diğer özelliklerdir.

Doğru Göğüs Pedi Nasıl Seçilir?

Doğru göğüs pedi seçimi için birtakım özelliklere dikkat etmelisiniz:

  • İnsan sağlığına, bebek sağlığına ve ciltle temasa uygun olmalı,

Göğüs pedi cildinize sürekli temas edecek. Dahası bebeğiniz de bu temasa ortak olacak. Bu yüzden alacağınız ürünün sağlık açısından güvenilirliğini ve sertifikalarını mutlaka kontrol etmelisiniz.

  • Hijyenik olmalı,

Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için steril ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Tekli paketlerde sunulan tek kullanımlık göğüs pedleri bu konuda iyi bir tercih olabilir.

  • Hava geçirmeli,

Hava alan bir göğüs pedi tercih ederseniz nemden kurtulmanız kolaylaşır. Böylece bakteriler için uygun bir ortam oluşmaz, cildiniz tahriş olmaz ve kötü kokulardan kaçınmış olursunuz.

  • Konforlu olmalı,

Göğüs pedi ile uzun saatler geçirecek olan sizsiniz. Bu yüzden doğru bir göğüs pedi size iyi hissettirmeli. Formu göğsünüze uyum sağlamalı. Kalınlığıyla dışarıdan belli olmamalı. Emiciliği sizin ihtiyaçlarınıza karşılık vermeli. Hareketli bir hayatınız varsa “Acaba kaydı mı” endişesi yaşamamalısınız.

Göğüs Pedi Nasıl Kullanılır?

Göğüs pedi kullanımı oldukça kolaydır. Göğüs pedini sütyeniniz ile göğsünüzün arasına yerleştirin. Eğer pedinizin yapıştırma bandı varsa pedi iç çamaşırınıza sabitleyerek kaymasını önleyebilirsiniz.

*Göğüs pedinin nemli kalması bakteri üremesine ve tahrişe yol açabilir. Bu yüzden göğüs pedinizin ıslaklık durumunu sıklıkla kontrol etmenizi, ıslaklık varsa pedi mutlaka değiştirmenizi öneriyoruz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.