Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Yararları Nelerdir?

01 Şubat 2023

Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Yararları Nelerdir?

Gebelik sürecinde egzersiz yapmak anne ve bebek sağlığı için önerilen bir adımdır. Gebelik sürecine uygun ve anne sağlığını tehlikeye atmayan egzersiz seçimleri ile hamilelik sürecinin daha rahat geçmesi sağlanabilir. Annenin ruh halinin desteklenmesi ve vücut sağlığının korunması için egzersiz kontrollü bir şekilde yapılabilir. Gebelik sürecinde egzersiz planı oluştururken doktorunuza danışmayı unutmayınız. Anne ve bebek sağlığı için süreci doktorunuz ile beraber yönetmek ve kontrollü ilerlemek önem taşır.

Gebelikte Egzersiz Neden Önemli?

Gebelikte egzersiz yapmak anne ve çocuk sağlığı için destekleyici olabilir. Doktorunuza danışarak egzersizlerinize yön verebilirsiniz. Doğum sürecinin rahat ilerlemesi, gebelik sonrası anne vücudunun daha hızlı toparlanması için tercih edebilirsiniz.

  • Annenin kilo sürecini kontrol etmek
  • Metabolizma hızını arttırır
  • Kas ve eklem kabiliyetlerini destekleyerek annenin hareketliliğinin sürdürülmesine yardımcı olur
  • Sindirim sisteminin düzenlemesine yardımcı olur
  • Gebelikte diyabet gelişme ihtimalinin azalmasına yardım eder
  • Ödem oluşumunun ve dağılmasının desteklenmesini sağlar
  • Anne ruh halinin yükselmesini sağlar
  • Dayanıklılığın ve kuvvetin desteklenmesine yardımcı olur

Vücudunuza ve alışkanlıklarınıza uygun hareket ederek uygun bir egzersiz seçebilirsiniz. Doktorunuza danışarak haftalık bir spor planı yapabilirsiniz.

Gebelikte Egzersiz Nasıl Yapılır?

Gebelikte egzersiz planı yaparken doktorunuzla beraber hareket etmek değer taşır. Annenin hastalıkları ve gebelik riskleri kimi zaman egzersize engel olabilir. Sizin ve bebeğinizin sağlığı için herhangi bir risk gözetmiyor ise egzersizleri hafif tempolu olmak kaydı ile rutininize ekleyebilirsiniz. Dengeyi ve esnekliği destekleyen egzersizler gebelik sürecinde annenin konforunu desteklerken aynı zamanda gebeliğin de sağlıkla ilerlemesine yardımcı olabilir. Hafif tempolu yürüyüşler dahi gebeliğiniz boyunca tercih edebileceğiniz egzersizlerden biridir. Annenin gebelik öncesinde halihazırda spor yapıyor olması genel sağlığın desteklenmesi açısından değerli olabilir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.